muzyka polesia

Niescieruk Fiodor, Martyniuk Stiapan 
 
Niescieruk Fiodor ( ur. 1939). Harmonista
Gra od dzieciństwa, uczył się od miejscowych muzyków. W latach 80. nabył bajan, od 2012 roku powrócił do harmonii. Wielokrotnie grywał na weselach. W repertuarze ma tradycyjne tańce, marsze weselne a także popularne piosenki. Pracował jako mechanik kinowy, potem został odlewnikiem żeliwa, wyjeżdżał do pracy na Syberię. Występuje na koncertach z żeńskimi grupami śpiewaczymi z okolic Antopola.
Bierze udział w wydarzeniach amatorskiego ruchu artystycznego w regionie takich jak „Motolskie Prismaki” i in. Grywa również w sanatoriach obwodu brzeskiego.
Był jednym z bohaterów audycji z cyklu „Białoruska etnofonia” na antenie programu Radio Kultura http://radiokultura.by/be/peredacha/belaruskaya-etnafoniya


Stiapan Martyniuk(ur. 1945). Bębnista i śpiewak.
W młodości grywał na weselach w parze z harmonistą, zna wiele ludowych pieśni.Ojciec pochodził z białoruskiej części Polesia, matka z ukraińskiej (Swaryń, obecnie w obwodzie wołyńskim). Ojciec zginął w czasie wojny, matka została z pięciorgiem dzieci. Od 1987 roku mieszka w rejonie drohiczyńskim, początkowo we wsi Hołowczyce, obecnie w Swiekliczach.
 
Fiodor Niesiecruk i Stiapan Martyniuk często grywają i śpiewają na lokalnych wydarzeniach kulturalnych i prywatnych uroczystościach w okolicach Antopola.  
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.