muzyka polesia

Kozły, zespół śpiewczy 
 
Nie jest znana konkretna data powstania zespołu i nie ma potrzeby wyznaczać granic czasowych zjawisku, jakie istniało od dawien dawna. Kobiety tworzące zespół śpiewały od dzieciństwa, przejmując od swoich matek i babek pieśni wiosenne, letnie, żniwne, weselne i pieśni na wszelkie okazje.
Uczestniczki grupy:
Sofija Szaciła (ur. 1955),
Marija Kozieł (1934),
Marija Kozieł (1939) 
Nadzieja Kawalenko (1937),
Pionia Suhak (1942)
Waliantina Liaukowskaja (1940),
Maria Chamutowskaja (1931),

Zespół uczestniczy w wielu festiwalach takich jak festiwal harmonistów Polesia „Graj harmonik”czy „Hety dziwny spiew z hłybin narodnych” im. M.P. Dryniewskiego (Lelczyce 2006, 2008). W 2009 roku grupa uczestniczyła w koncercie podczas międzynarodowego sympozjum naukowego w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki w Mińsku a w 2012 była gwiazdą koncertu z cyklu „Pieśni bagien” (Lublin, PL). Homelska telewizja nagrała występ zespołu na kanale „Ład”
 
Dyskografia
  • CD „"Этнічная музыка беларусаў ". Музычна-пасенная традыцыя в. Казлы Ельскага р-на Гомельскай вобл. (Etniczna muzyka biełarusau. Muzyczno-wokalna tradycja wioski Kozły” Mińsk 2006. (opr. I. Maziuk)
Płyta zawiera 21 utworów śpiewanych grupowo, w duetach (M.Chamutowskaja, W. Liaukowskaja) oraz solowo (M. Chamutowskaja): 6 pieśni wiosennych, pieśń „Oj pożęnu na jar tawar, na horu cieliata” („za towarem”) 2 pieśni żniwne, 6 weselnych, 1 „do prania” i 5 lirycznych i obyczajowych, stosownych do śpiewania w dowolnym czasie.
(spis utworów w wersji białoruskiej tekstu)
  • CD do 6 tomu serii „Tradycyjna mastacka kultura biełaarusau. Homelskie Paliessie” Mińsk 2012(8 utworów – spis w wersji BY)
oprac. I. Maziuk 
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.