muzyka polesia

Słowik, Paweł 
 
(ur. ok. 1895, zm. 1979) skrzypek
Jedyny dawny skrzypek z tej okolicy, którego nagrania są dostępne. Według rodzinnych przekazów w młodości pobierał nauki gry na skrzypcach w Lublinie u nauczyciela nazwiskiem Michalak. Grywał w najbliższej okolicy, m.in. w duecie z klarnecistą Janem Równiakiem z Ryczki. Jeszcze w latach 70., do ostatnich lat życia, w jego domu odbywały się dość regularne potańcówki na których grał w towarzystwie bębniących uczestników („kto umiał tańczyć to i bębnić umiał!”) W latach 70. brał udział w festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Na płycie załączonej do VI części tomu „Lubelskie” w serii tzw „Nowego Kolberga”* opublikowano dwa nagrania: (polka „Zgoń cały” i powiślak) , zaś na płycie dołączonej do wydawnictwa "Łuhom łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia lubelskiego i i jej wykonawcy"  - cztery nagrania. Nagrania zostały  zarejestrowane w Uścimowie w roku 1976.  Na nagraniach słychać, że w zróżnicowanym repertuarze miał zarówno starodawne oberki i melodie mazurkowe, kujawiaki, jak i bardziej uniwersalne melodie „miejskiego” pochodzenia: fokstroty, walce, czy sentymentalne melodie dawnych przebojów.
 
* Lubelskie. Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały” Polihymnia, Lublin 2011, pod red. J. Bartmińskiego. Cz. VI „Muzyka instrumentalna” pod redakcją Agaty Kusto
 

PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.