muzyka polesia

Zawica, RazdziałowiczeZespół „Zawica”

Sofija Rabcewicz (1944),
Tacciana Rabcewicz (1945),
Sofija Rabcewicz (1947),
Waliancina Rabcewicz (1949),
Hanna Kisjalewicz (1928),
Alena Kisjalewicz (1944),
Hanna Rabcewicz (1953)
 
Wieś Razdziałowicze leży wśród mokradeł, w oddaleniu od innych miejscowości. W wyniku tej izolacji śpiewaczy styl wykonawczyń różni się od okolicznych wiosek. Unikalny i bogaty repertuar grupy ujawnił się już przy pierwszym spotkaniu badacza w 2001 roku.          Oficjalnie zespół założono w 1990 roku, przy domu kultury, ale tworzące go kobiety śpiewały od dzieciństwa naturalnie przejmując śpiewaczą tradycję swojej wioski i zachowując oryginalny,starodawny styl. Wszystkie członkinie zespołu są powiązane rodzinnie, a więc nazwa zespołu oznaczająca „bratową” jest nieprzypadkowa. "Mój mąż to Zoniny (Sofii) brat, to moja rodzona siostra. Kacia też ożeniona z Zoninyn bratem, z drugim. Ta – wyszła za naszego kuzyna. To wszystko rodzina nasza. I nawet pieśni w repertuarze mamy z odpowiednia nazwą- „rodzinne”
W 2001 roku grupie nadane zostało miano „ludowy”
 
Wybrane występy
2004 г. –Festiwale Paliesski karahod”, „Karawaju mój raju”
2009 г. – koncert z cyklu „Pieśni bagien” (Lublin, PL)
2010 г. – Ogólnokrajowy festiwal etanomuzycznych kultur (Mińsk)
2010 г. – koncert w ramach XІХ Międzynarodowych Wykładów Naukowych im. Ł. S Mucharynskiej (Mińsk, Białoruska państwowa Akademia Muzyki)
2011 г. – Międzynarodowy Мfolk-modern-festiwal "Tauczayki” (Mińsk)Таўачыкі” (Мінск).
2012 г. – Obwodowe święto „Karawaju mój raju” (Hancewicze)
Grupa brała udział w programie telewizyjnym „Moj kraj”  
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.