muzyka polesia

Weremczuk, Katarzyna Halina 
 
Katarzyna Halina Weremczuk
ur. 1934
śpiewaczka,
 
związana z zespołem „Jutrzenka” z Dołhobród
 
       Pochodzi ze wsi Wyryki pod Włodawą, miejscowości o bogatych i bardzo ciekawych tradycjach muzycznych, z równie muzycznej rodziny. Ojciec był społecznikiem, prowadził chór parafialny, pełnił obowiązki organisty, w czasie wojny był oficerem AK. Pani Katarzyna oraz dwie siostry śpiewu uczyły się m.in. od matki. Wszystkie trzy odnosiły sukcesy artystyczne, m.in. na festiwalu w Kazimierzu (Stefania i Janina związane były z zespołami śpiewaczymi z Wyryk).
       Przeprowadziwszy się za mężem do się Dołhobród zabrała ze sobą pieśni z rodzinnej wsi, łączyła je z równie bogatą tradycją lokalną.
Indywidualne występy zaczęła w dojrzałym wieku. W 1997 roku zakwalifikowała się po raz pierwszy na Ogólnopolski Festiwal w Kazimierzu, gdzie od razu otrzymała najwyższa nagrodę - Basztę za wykonanie pieśni weselnych. Posiada bardzo bogaty repertuar, zapamiętany z przekazów rodzinnych wykonywany z charakterystycznym zdobnictwem, w miejscowej gwarze: pieśni weselne, żniwne, sobótkowe, bożonarodzeniowe, wielkopostne, wielkanocne, a także kołysanki, ballady, pieśni rekruckie, partyzanckie, żołnierskie, religijne i pogrzebowe. Część z nich wykonuje w nadbużańskiej gwarze chachłackiej łączącej zasoby języka polskiego i ukraińskiego. Na uwagę zasługują dwa lokalne gatunki: włodarki, z okolic Dołhobród i swańki z Wyryk - pieśni o tematyce świeckiej, często zalotne dopuszczone przez tradycję do śpiewania w okresie wielkopostnym

NAGRODY
1997 Złota Baszta w Kazimierzu
2008 I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu "Kolędy i Szczodrywki nad Bugiem” we Włodawie
2011 Złota Baszta w Kazimierzu
2012 Nagroda im. Oskara Kolberga
2016 I miejsce w Kazimierzu  


Rejestracje i archiwa:  
Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie,
Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej,
Muzeum Ziemi Dołhobrodzkiej,
Galeria Twórców Ludowych w Hannie,
Radio Lublin
Polskie Radio -Radiowe Centrum Kultury Ludowej,
TVP Polonia


Dyskografia
  • CD Muzyka źródeł vol. 13 Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce cz. I 2013: (Oj ty Iwane, Podolane - sobótkowa (na Kupałę); Wasylowa maty - pieśń na huhoty; Oj korowaju, korowaj
  • CD „Zespól Folklorystyczny Jutrzenka” 2004


w sieci:
http://culture.pl/pl/tworca/katarzyna-halina-weremczuk
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.