muzyka polesia

Korszli, KapelaKapela Korszli
 
W okresie powojennym jedną z czołowych, bardziej wziętych kapel w tych okolicach tworzyli bracia Korszle z Chutcza i Sawina – klarnecista Bolesław i harmonista Zdzisław. Obaj urodzili się najprawdopodobniej przed rokiem 1915. Działali już w latach 30. Grywali z nimi: klarnecista i trębacz Nowakowski (Bronisław?), kornecista i perkusista Starzoński, bębnista Jan Fałczyński (ur. 1935), wspomniany wyżej skrzypek Edward Janka i inni. Dzięki mocnemu, nowoczesnemu brzmieniu zdobyli wielką popularność. Tydzień w tydzień grywali na weselach i większych potańcówkach. W repertuarze mieli przede wszystkim dawne „szybkie” melodie – głównie polki i oberki, jak wspomina pani Ewelina Fałczyńska z Sawina, na której weselu grała ta kapela. Potańcówki przez nich ogrywane przyciągały ludzi z całej okolicy.
 
Bibliografia:
Stanisław Błaszczuk,Sawin. Historia i ludzie, Chełm 2017.
Krzysztof Gorczyca, Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia lubelskiego i jej wykonawcy, Lublin  -Włodawa 2018.
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.