muzyka polesia

Куст, водити Куста



 
 
Куст, водити Куста, західнополіський весняно-літній обряд, приурочений до дня св. Трійці (села Сварицевичі, Старі Коні, історична Пінщина)
       Обхідний обряд, який проводили жінки в перший день Трійці. Територія розповсюдження – Західне Полісся (північний захід Дубровицького, північ Зарічненського, Любешівського р-нів України, частина сіл Іванівського, Лунинецького, Івацевицького, Столінського, Березівського р-ну Брестської обл. Білорусі), тобто територію історичної Пінщини.
     Куст - частина обрядового поминального комплексу. У п’ятницю в деяких селах робили поминальну вечерю «баби», у суботу загально-розповсюджені «діди». У суботу ж відбувалися загальні церковні поминальні служби. По обіді в суботу прикрашали садиби – встановлювали на подвір’ях зрубані в лісі дерева (березу, клен), розкладали стебла «лепиху», «ягіру». У неділю в с. Сварицевичі ходили зранку (цей звичай зберігся досі) на кладовище, обходили могили, голосили над померлими. По обіді – дівчата і старші жінки збиралися в гурти, «вбирали» одну дівчину гілками клену, лепеху, вінками з польових квітів (особливо волошок) і «водили куста» - ходили від хати до хати, співаючи кустові пісні (під час цього дівчина-куст не повинна була співати, її обличчя було замасковане зіллям, щоб ніхто не впізнав).
      Серед головних пісень обряду - «Ой, ми були у великому лісі», де описується сам обряд, інші пісні – ліричні тексти на той самий троїцький наспів. Господарі повинні були пригостити кустовий гурт, давали хліб, яйця. Цей почастунок - «кустове» потім розподілявся між учасницями обряду.
       Зелене вбрання «куста» зривали і кидали на жито, або плели вінки і вішали на придорожній хрест. У понеділок розпочинався Русальний тиждень.
         На думку дослідників обряду, замаскована в зелень дівчина символізувала усіх предків роду, у часи існування великої патріархальної родини «водіння куста» могло бути ритуальною демонстрацією жінками, які прийшли з інших родів, пошануванням предків чоловіка, усього його роду (Ольга Шара. Західнополіський обряд Куст: соціокультурні особливостіта символіка http://brama.brestregion.com/nomer23/artic12.shtml).
Нині обряд Куст існує в Сварицевичах переважно у сценічному варіанті, хоча є можливість проводити його реконструкцію.
 
 
Фото О. Нагорнюка. 
Записи Яґни Кніттель, Юрія Ковальчука та Олексія Нагорнюка, трек 1 – запис Віктора Ковальчука.

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.