muzyka polesia

Кулакевич Терентій



Терентій Гаврилович Кулакевич
 
1925 р.н. скрипаль
 
     Народився і проживав в с.Блажове Рокитнівського району Рівненської області. В родині Кулакевичів на скрипці грав дід, але Терентій його гри не пам»ятав. Грати ж Терентій Гаврилович навчився у вісім років, коли батько купив йому інструмент. Скрипку хлопчик слухав на весіллях та вечорницях у виконанні сільських музик, запам»ятовував мелодію, а потім вчився її відтворювати. Особливо вразила Терентія Гавриловича гра місцевого цигана, якого звали «Тимух» і до якого він часто ходив послухати скрипку. Цей же циган-скрипаль і настроїв скрипку для Терентія Кулакевича та обіцяв «навчити грати за місяць і за 15 злотих», але батько не мав таких коштів і Терентій Гаврилович змушений був сам оволодівати інструментом та, по-суті, став скрипалем-самоучкою. Освіти Терентій Кулакевич не мав, але дуже хотів навчитися грати, тому не розлучався зі скрипкою навіть тоді, коли пас худобу. Оволодівши інструментом та репертуаром сільських музик, він часто грав на весіллях у селі Мушня та навколишніх селах. Терентій Кулакевич досконало знав весільний обряд та своєю грою на скрипці супроводжував весілля, танці та спів. Він мав дві скрипки: першу за 45 злотих йому купив батько (за словами скрипаля на той час це було рівнозначно вартості купівлі пари волів) , а другу - отримав у подарунок з Англії від двоюрідного брата.
Скрипаль Терентій Кулакевич часто виступав на концертах для мешканців свого села та в районі. Запис його гри здійснювали учасники численних фольклорних експедицій. Запис його гри здійснювали учасники численних фольклорних експедицій, а саме: Сергій Охрімчук, Михайло Хай, Вікторія Ярмола , Віктор Ковальчук та інші.

Дискографія
1.«Ой ти, полька «Рухля»». Традиційна скрипкова музика Рівненського Полісся. 2010р. В.Ковальчук, Етнокультурний центр «Веснянка» Рівненського ПДМ,
(Треки – 2,8,10,21,27,29,34,37,44,49,53)
Бібліографія
1.Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. Випуск V/ Упорядкування В.П.Ковальчука. – Рівне: «Перспектива», 2004.- 256с.:іл.,ноти.
2.Ярмола В.С. Скрипкова традиція Рфівненсько-Волинського Полісся (Текст):моногр.-Львів:СПОЛОМ,2014.-234с.:іл.,ноти.

Архіви
1.Фонди Етнокультурного центру Рівненського міського Палацу дітей та молоді (м.Рівне, вул.Князя Володимира, 10)
2. Лабораторія поліссязнавства Інституту культури Рівненського державного гуманітарного університету
 
Матеріали в Інтернеті
Фільм "Втрачена традиція" - присвячено пам"яті народних скрипалів Рівненського Полісся.
Зипис- Віктора Ковальчука, Юрія Рибака та Вікторії Ярмоли.
Відеомонтаж - Володимира Єніна.
Ідея, укладання - Віктора Ковальчука.
 

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.