muzyka polesia

Каткавец Мікалай



 
 
(1943 р. н.), гармоніст
Працює в Тишковицькому сільському будинку культури, учансик народногофольклорного-етнографічного колективу "Знаходка”. Гурт заснований в 1975 р., а в 1990 р. отримав звання "народного”. Інструменти: гармонія, бубен, битові предмети. У репертуарі колективу поліські пісні, які виконуються у супроводіі гармонії, приспівок, танців. На бубні грає Аніскавец Марыя.
З біографії Міколы Каткаўца (подається мовою оригіналу):
"Я всю жызнь з децтва мечтаў буты гармоністом. Любыв музыку. Ну так прышлось, я оставса сіротою з дзецтва, маты умырла в 45-году, як шы но мні було два года, батька рэпрэсіровалы в 47-м, як мні шэсць год, і потом рэабілітіровалы, шо бэзвінно осуждённый, нас п’ятёро осталось, два брата, дьві сэстры. Ны було возможності (граты). Я першый раз взяв гармонь у 16, 17-й год. До сіх пор ныможна було. Моя сестра з 36 года вышла замужом у Кіровоградской обл. на Украіны за музыканта, гармоніста, тожэ сельскій. І вот я туда пойіхав в госты в 57 году. І в ёго выпросыв, шоб подарыв "Дай мні, швагру, гармоню, і всё”. Но він нэ мог мынэ учыты, бо він работав на тракторы, тогда круглосуточно робылы. Ну, я прывіз додомы, і тут учывсь тожэ самоучкой. Братыха заставляла: продай эту гармоню, да купы чоботы, бо ныбуло в чым ходыты. Я буду бэз чобіт, но гармоню – я буду вучытыса. І учывс так: хлопцы, колегы, разны на свіст, воны ж, і шо я помню, высвыствають польку то того музыканата, то того, а я пуд іх свыст пудбырав. Ужэ я в конці 57-го года, прымерно, за повтора, два місяца, я вжэ дівчатам грав простыйі полькы, краков’якы, сербіянкы”.
Зараз Микола грає на тульській гармонії.
 
Разом зі "Знаходкай” був учасником великої кількості концертів і фестивалів, яких і не перерахувати, в Білорусі і за її межами – в Польщі, Німеччині, Литві, Росії.
1988 р. – Міжнародний фестиваль в Москві.
1994 р. – Міжнародний фестиваль фольклору в Пінську і Мінську.
1990 р. – Фестиваль народної музики "Звіняць цымбалы і гармонік” (Магілёў).
1995 р. – Державний фестиваль "Галасы Палесся” (Іванава)
2000 р. – Державний фестиваль фольклору "Палесскі карагод” (Пінськ),
2011 р. – І Державний фестиваль народного мистецтва "Беларусь – мая песня”.
2011 р. – фестиваль "Там по маёвуй росі” в Музеї малої батьківщини в Студзіводах (Більськ-Підляський).
Державні та обласні "Дажынкі”: Столін (1996), Бяроза (2001), Іванава (2002), Пружаны (2003) та ін.
 
В якості гармоніста – носія традиційної музики у 2008 році приймав участь в ІІІ Державному етнографічному концерті "Фальклор беларускай глыбінкі” спільно з бубністкою і приспівницею Аніскавец Марыяй.
PL | BY | UA

Share on Google+

Музыка Палесся / МУЗИКА ПОЛІССЯ// енциклопедія традиційної музики // Энцыклапедыя традыцыйнай музыкі //encyklopedia muzyki tradycyjnej.